Moja biblioteczka

Pin It

"Baśniowy świat zabawek" 

autor: Ołena Makarenko

Rok wydania 1989 oraz narodowość autorki (Ukrainka) pozwala przypuszczać, że wydawnictwo miało być prezentem od autorki bratniego kraju ze wschodu dla dzieci w bratnim kraju z zachodu;)

Niezależnie od intencji wydawców, muszę przyznać, że książka jest bardzo inspirująca i łatwa w odbiorze dla młodych czytelników.

Poniżej pierwsza strona wydania z 1989. Jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie ją w antykwariatach, bibliotekach, a kto wie, może macie ją również w swoich domowych biblioteczkach.

To, co mi z niej zostało, świadczy o intensywnej eksploatacji  :-)


Niestety okładka książki nie zachowała się. Nawet jej nie pamiętam, więc być może to ja ją zniszczyłam...:) A wyglądała tak:




Zachęcam do odszukania książeczki i do zabawy!

...


Origami 

najprostsze wzory

dekoracje, zabawki i praktyczne drobiazgi z papieru

Autor: Didier Boursin 




Książkę polecam w szczególności rodzicom. W środku znajdziecie wiele wzorów, które pomocne będą nie tylko podczas zabawy z dzieckiem (jak np. pacynki na palce, figurki zwierzątek). Są też praktyczne pojemniki, pudełka na drobiazgi, zakładki do książek i przykłady oryginalnych kart okolicznościowych.

Na uwagę zasługuje też duży wybór modeli samolotów, który pozwoli Wam zapewnić dziecku rozrywkę na niejedno popołudnie.

Na początku, jak w większości tego typu pozycji znajdują się opisy typowych zagięć i baz, a na ostatnich stronach autor udziela rad początkującym składaczom.

Gorąco zachęcam  do sięgnięcia po książkę!






...

Seria ABC origami



Tak jak obiecałam, postaram się zaprezentować kolekcję książek Doroty Dziamskiej. Bogato ilustrowane książki przeprowadzą krok po kroku do celu, jakim jest stworzenie ciekawych figur, czy całych obrazków. Poradzi sobie z nimi każdy rodzic, każda starsza siostra lub brat, dzięki czemu też dla malucha nie będą stanowiły żadnej trudności. Zachęcam do zabawy! Każda pogoda nam sprzyja :)

W serii ukazały się: 

"MAGICZNE KÓŁECZKA czyli origami płaskie z koła"

"MAGICZNE KWADRATY czyli origami płaskie z kwadratu"

"ŚWIAT Z KOŁA I KWADRATU czyli origami przestrzenne z koła i kwadratu"

"Bajkowe kółeczka czyli origami płaskie z koła"

"MAGICZNE TRÓJKĄTY czyli origami płaskie i przestrzenne z trójkąta"

"Magiczne prostokąty czyli origami przestrzenne z prostokąta"

"Nacinamy kółeczka, czyli kiri-gami płaskie z koła"

"Przygody papierowych misiów, czyli origami płaskie z koła"

"Papierowe zwierzaki, czyli origami płaskie i przestrzenne z kwadratu"

"Origami modułowe czyli origami przestrzenne"

"Papierowe postaci, czyli origami płaskie z koła"

"Modułowe zabawy"

"Nacinamy i składamy"





Polecam również książki tematyczne:

"Papierowe święta czyli origami płaskie i przestrzenne z kwadratu"

"Papierowa wioska smerfów"                            

"Kaczuszka OMI na wsi"

"Kaczuszka OMI na wycieczce"          

"Kaczuszka OMI niczego się nie boi"

"Ciekawska kaczuszka OMI"

"Filmowe origami"

"Niespodzianki z papierowych czapek, czyli origami modułowe z prostokąta"

Przyznam szczerze, że na mojej półce nie stoją wszystkie książki z serii, ale podczas zajęć z dziećmi korzystałam z kilku, więc szczerze polecam!

...



Origami po angielsku

Autor: Rick Beech


Książkę polecam Wszystkim, którzy szukają nie tylko inspiracji do składania figurek, ale są też ciekawi historii sztuki origami, a przede wszystkim lubią zaglądać do dobrze wydanych podręczników. 

Znajdziecie tu podstawowe zagięcia i bazy oraz bogato ilustrowane opisy wykonania papierowych zwierzątek, kartek okolicznościowych, przedmiotów użytkowych.    



Autor prezentuje krok po kroku nie tylko najprostsze kształty, ale uczy również składać ruchome zabawki oraz klasyczne modele modułowe (kusudama). 

Aby kupić książkę, trzeba przeszukać portale wydawnicze lub zrobić sobie wakacyjną wycieczkę za granicę. Zachęcam, bo naprawdę warto!


...

Szydełkowe zabawki

Autorki: 
Anna Franek, Marzena Riegel

Książka trafiła na moją półkę, kiedy jeszcze nie wiedziałam, jak proste jest szydełkowanie 3D. Potrafiłam kopiować proste wzory, ale nie radziłam sobie z kształtami. Jeśli chcielibyście zacząć szydełkować zabawki, ale nie wiecie jak, koniecznie zajrzyjcie do tej właśnie książki. Nie ma żadnego problemu ze znalezieniem jej w księgarniach.

Książka zaczyna się od krótkiego kursu szydełkowania. Na kolejnych stronach prezentowane są różne zabawki - od najprostszych, jak np. szydełkowy hamburger po wieloczęściowe zabawki różnych kształtów. Każda nowa robótka jest oznaczona stopniem trudności, więc możemy dostosować pracę do umiejętności. Szczególnie ważne jest to, że autorki podają wymiary gotowych zabawek, piszą jak należy dobrać szydełko i włóczkę. Opisy są krótkie, jasne i dobrze zilustrowane. 
Z tą książką każda zabawka powinna się udać. Sprawdźcie sami!


...


Szydełko, druty, haft, szycie na maszynie, 

czyli wszystko w jednym:


 

Dziś zapraszam do zapoznania się z przewodnikiem po robótkach ręcznych opracowanym przez Judy Brittain.

 

Książka nie jest najnowsza. Moje wydanie jest z 1991 r., ale mimo swojego wieku ciągle zasługuje na uwagę. Znajdziecie w niej nie tylko techniczne wskazówki, przykłady ściegów, ale również mnóstwo ilustracji, cennych szczególnie dla wzrokowców.

W każdym dziale książki autorka przedstawia pomysły do wykorzystania przez tych, którzy przebrnęli przez początki.

...



 

Dziś czas na kolejną książkę z mojej półki:

 

Tym razem: "Szyjemy pluszowe misie dla naszych pociech. 10 oryginalnych wzorów misiów". Autorzy: Brian i Donna Gibbs.



 

W książce tej zaprezentowane zostały różne modele miśków uszyte z różnego rodzaju materiałów: futra z długim i krótkim włosiem, pluszu, trykotu. Przy każdej zabawce znajdziemy stopień trudności wykonania oraz praktyczne wskazówki, dzięki którym krok po kroku nasz własny miś nabierze kształtów. Polecam tę książkę wszystkim - nawet początkującym. Bo nawet miś "pokraka" uszyty samodzielnie jest sto razy milszy od sklepowej chińszczyzny.

 

Aby wygląd zabawki spełniał nasze oczekiwanie, warto przed wzięciem igły zapoznać się z krótkim poradnikiem zamieszczonym na początku książki. Dowiemy się z niego m.in.: jakie tkaniny wybierać, jak łączyć ze sobą poszczególne części misia, jakich używać łączeń, aby zabawki "ożyły" oraz jakich wypełniaczy używać.

 

Na końcu książki zamieszczone zostały szablony gotowe do przerysowania na tkaninę. Można je powiększać w zależności od tego, jakich rozmiarów miśka chcemy później tulić.

Własnoręcznie wykonany miś spodoba się z pewnością każdemu obdarowanemu - dziecku, bratu, siostrze... niezależnie od wieku. Więc do dzieła!




...


FILC, 

 

czyli: "Filcowy zawrót głowy" Joanna Tołłoczko, Piotr Syndoman





A w książce bardzo przyjemnie wydanej znajdziecie akcesoria niezbędne do życia każdej z nas - coś dla dzieci (np. karuzela z motylkami), coś dla ciała (biżuteria) i coś dla domu - np. ozdoby na poduszki, rękawice kuchenne, podstawki pod garnki i jeszcze więcej....

 

Na wstępie omówione zostały rodzaje filcu, narzędzia na jakich pracujemy, a następnie strona po stronie kolejne pomysły, które mogą stać się podstawą do dalszych eksperymentów.

 

WAŻNE: na końcu książki znajdują się szablony do samodzielnego odrysowania na kawałkach filcu.

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...